Peach latent mosaic viroid – PLMVd
Peach latent mosaic viroid
Barbara Grubar, september 2021
Povzročitelj in razširjenost
Peach latent mosaic viroid spada v družino Avsunviroidae, rod Pelamoviroid.
Viroid se pojavlja v Evropi, Aziji, Afriki ter S in J Ameriki oziroma na vseh območjih pridelovanja breskev.
Organizem je uvrščen na seznam nadzorovanih nekarantenskih škodljivih organizmov (NNŠO; Izvedbena uredba Komisije EU 2019/2072, priloga IV), za katere veljajo posebne fitosanitarne zahteve (ničelna toleranca). Predpisani ukrepi za doseganje določene tolerance so na spletni strani UVHVVR, na storitvi “Prijava na preverjanje znanja s področja zdravja rastlin« (https://www.gov.si/zbirke/storitve/prijava-na-preverjanje-znanja-s-podrocja-zdravja-rastlin/).
Gostiteljske rastline
PLMVd naravno okužuje breskve, nektarine in marelice. Pri vegetativnem razmnoževanju lahko viroid okuži tudi križance (mandelj X breskev, sliva X breskev). Z molekularnimi analizami so kasneje ugotovili prisotnost viroida tud v Japonski slivi, sladki češnji, mandlju, Japonski marelici (mume), hruški in divji hruški.
Bolezenska znamenja
Prva bolezenska znamenja se na listih lahko pokažejo tudi dve leti po okužbi z viroidom PLMVd. Od tu tudi izhaja poimenovanje viroida, Peach latent (latentni, skrit) mosaic viroid.
Prvi znaki okužbe se lahko kažejo kot zapoznelo brstenje, cvetenje in zorenje. Znaki so tudi, nenavadno oblikovani, razpokani (»po šivu«) in razbarvani plodovi.
Nekateri različki (izolati) viroida povzročajo mozaične, rumeno mozaične in albino vzorce, ki prekrivajo večino površine listov.
Način prenosa
PLMVd se z lahkoto prenaša z okuženim razmnoževalnim materialom pri vegetativnem razmnoževanju. Prav zaradi tega je viroid razširjen po celem svetu na kultivarjih breskev in nektarin. PLMVd se ne prenaša s semenom in zelo redko le z določenimi žuželkami (Myzus persicae)
Varstvo
- Uporaba rastlinskega materiala , ki ni okužen z viroidom PLMVd.
- Redno razkuževanje orodja, ki ga uporabljamo pri obrezovanju dreves ( npr. z 2% varekino ali drugim razkuževalnim sredstvom).
- PLMVd se lahko odstrani z in vitro mikropropagacijo in termoterapijo iz rastline, ki je okužena (37oC, 35-45 dni).
Viri
Hadidi A., Barba M., Candresse T., Jelkmann W. 2011. Virus and Virus-Like Diseases of Pome and stone Fruits; poglavje 40, str 219-222.
Hadidi A., Barba M., Candresse T., Jelkmann W. 2011. Virus and Virus-Like Diseases of Pome and stone Fruits; poglavje 41, str 225-227.