Aplikacija FFS

Pravilna aplikacija FFS odločilno vpliva na učinkovitost delovanja uporabljenega FFS, hkrati pa zmanjša tveganja za okolje.  Aplikaciji FFS se posveča pozornost tudi v pripravi smernic IVR.  Več o tehniki nanašanja FFS…

Umerjanje naprav za nanašanje FFS

Umerjanje (kalibracija) naprav za nanašanje FFS je postopek, katerega osnovni namen je, da pri nanašanju FFS zagotovimo natančen nanos in optimalno pokritost na ciljne površine ter s tem zmanjšamo tveganje za rastline, ljudi in okolje. Pri postopku umerjanja izvedemo meritve in opravimo ustrezne nastavitve naprav na način, da so medsebojno usklajeni vozna hitrost traktorja, tlak in pretok škropilne brozge skozi šobe.

 

Postopek mora opraviti vsak uporabnik naprav sam, zato postopka umerjanja ne gre zamenjavati s pregledi naprav, ki jih izvajajo pooblaščeni pregledniki naprav.

Umerjanje škropilnic je potrebno pred sezono škropljenja in ob menjavi šob, novemu škropilnemu odmerku, novi vozni hitrosti traktorja, novih pnevmatikah na traktorju ali vlečeni škropilnici, spremembi tlaka v pnevmatikah, novemu tlaku škropljenja, spremembi na opremi škropilnice itd.

Izvedba umerjanja poteka po korakih, pri čemer potrebujemo nekaj osnovnih pripomočkov (štoparico, merilni trak, meter, kalkulator, beležko, palice za označevanje testne dolžine, merilni vrč, cevi za usmerjanje tekočine, mehko ščetko, ključ za nastavitev škropilnega kota šobe, lističe, ko so občutljivi na vodo).

Z umerjanjem lahko odkrijemo naslednje nepravilnosti:

  • neustrezno delovanje šob (šobe je obrabljena, poškodovana, umazana)
  • nepravilna hitrost vožnje traktorja, prihaja do razlik med hitrostjo, ki jo prikazuje traktometer in dejansko hitrostjo vožnje,
  • padec tlaka,
  • poškodbe cevi,
  • usmerjenost zračnega toka pri pršilnikih glede na višino škropljenih rastlin,
  • prilagajanje višine škropilnih letev nad posevkom,
  • napačno delovanje manometra, ventilatorja.

Podrobnejše informacije o umerjanju traktorskih škropilnic so dostopne v publikaciji Temeljna načela dobre kmetijske prakse varstva rastlin in varne rabe fitofarmacevtskih sredstev  https://www.ivr.si/app/uploads/2023/02/Temeljna-nacela-SPLETzgibanka.pdf od strani 138 naprej in v prispevku Umerjanje – kalibracija škropilnic https://www.ivr.si/app/uploads/2022/12/KALIBRACIJA-SKROPILNIC-KG-2_5_2018.pdf

Podrobnejše informacije o umerjanju traktorskih pršilnikov so dostopne v publikaciji Temeljna načela dobre kmetijske prakse varstva rastlin in varne rabe fitofarmacevtskih sredstev https://www.ivr.si/app/uploads/2023/02/Temeljna-nacela-SPLETzgibanka.pdf od strani 144 naprej in v prispevku Umerjanje pršilnikov https://www.ivr.si/app/uploads/2022/12/UMERJANJE-PRSILNIKOV-KG-12DEC2018.pdf

Podrobnejše informacije o umerjanju nahrbtnih škropilnic in pršilnikov so dostopne v publikaciji Temeljna načela dobre kmetijske prakse varstva rastlin in varne rabe fitofarmacevtskih sredstev https://www.ivr.si/app/uploads/2023/02/Temeljna-nacela-SPLETzgibanka.pdf od strani 146 naprej.

Redni pregled naprav za nanašanje FFS

Uporabniki FFS smejo za nanašanje FFS uporabljati le naprave, ki so bile pregledane in imajo veljavno potrdilo ter znak o rednem pregledu naprave. Lastnik ali uporabnik naprave za nanašanje FFS mora napravo pripeljati na uradni pregled vsaka tri leta. Lastnik nove naprave za nanašanje FFS pripelje napravo na prvi pregled v petih letih po datumu nakupa, nato pa vsaka tri leta. Vendar mora za novo napravo pridobiti pri pregledniku potrdilo in znak o pregledu najkasneje šest mesecev po nakupu.

Redni pregledi pa niso obvezni za ročne ali nahrbtne nošene škropilnice in pršilnike, naprave, ki so namenjene kontaktnemu uničevanju plevela in se ne uporabljajo kot traktorski priključek (na primer mazala).

Preglede naprav izvajajo pregledniki naprav, ki jih na podlagi javnega razpisa imenuje UVHVVR in jim z odločbo dodeli pooblastilo za izvajanje te dejavnosti. Lastniki naprav lahko opravijo pregled naprav pri kateremkoli pooblaščenemu pregledniku naprav.

Na spletni strani UVHVVR je za področje naprav za nanašanje FFS veliko informacij, še zlasti o rednih pregledih teh naprav. Predstavljeni so predpisi in standardi, ki pokrivajo naprave za nanašanje FFS, in postopki ob pregledu teh naprav. Prav bi bilo, da si lastniki naprav to preberejo in da so seznanjeni, kaj vse mora preglednik opraviti ob pregledu škropilnice ali pršilnika, pa tudi, kaj so obveznosti uporabnika naprave.

Več informacij o rednih pregledih  so dostopne  na spletni strani UVHVVR oziroma na spletnem mestu državne uprave.

Informacije UVHVVR  o rednih pregledih naprav za nanašanje fitofarmacevtskih sredstev (FFS):

https://www.gov.si/zbirke/storitve/prijava-na-pregled-naprav-za-nanasanje-fitofarmacevtskih-sredstev-ffs/

Datumi pregledov naprav za nanašanje fitofarmacevtskih sredstev http://spletni2.furs.gov.si/FFS/SKROP/Default.asp#FFS

Dodatne informacije o rednih pregledih in analize pregledanih naprav so na voljo v prispevkih: